Eminim bir çoğunuz sosyal medyada sürekli eleştiren her şeye olumsuz tarafından bakıp yorumlar yapan insanları görmüşsünüzdür. Dünyanın en iyi olayını da duyursanız “ama bunu niye yapmadınız” diye yanıt alırsınız. Hani Nazım diyor ya “Ağzınla kuş tutsan o kuşun kanadı neden beyaz değil diye bir yanıtla bile karşılaşabilirsin” sosyal medyada durum biraz böyle. Her şeyi karşı taraftan bekleyen, elini taşın altına koymayan ve çabalayan insanları da sürekli olumsuz eleştiren bir kitle. Büyük ihtimalle hayatlarında da mutsuz, her şeye olumsuz tarafından bakan insanlar.
Sosyal medyada her gün onlarca insana cevap veriyorum. İyi yapılan işleri tebrik eden, takdir eden bir sürü insan var, ne güzel. Diğer arkadaşlara gelince ne yapmalı konusunda tecrübelerime dayanarak doğru yolun sakin cevap vermek olduğunu düşünüyorum. Çünkü öfkeyle saldırıya geçtiğinizde onunla aynı dili konuşuyorsunuz ve onun sonu yok🤗
Sakin kalmak, durumu ortaya koyan kibar bir yanıt vermek inanın çok işe yarıyor. Bazen neredeyse küfre varan öfkeli yorumlara sakin ve kibar yanıt veriyorum ve şöyle dönüşler oluyor. “Siz böyle cevap verince yazdığımdan utandım” işte şimdi bir fark yaratmış oluyorsunuz iyilik adına, güzellik adına.
Sakin olun ve kibarca yanıt verin🙂