Sosyal medya ile ilgili haberleri takip ediyorum. Genelde haberler “sosyal medyanın zararları” “Sosyal medyanın gençlere olumsuz etkileri” “sosyal medya narsist yapıyor”
Sosyal medya bir şey yapmıyor, çocuklar ve gençlerin yapısı sosyal medyayı verimli kullanmaya uygun değil(tabii teknolojiyle yeni tanışan yetişkinlerin de:)). Okullarda ezbere dayalı eğitimin dışında bir eğitime ihtiyaç var. Güncel, karakter oluşturabilecek, hayatlarında işlerine yarayabilecek bilgiler…
Her şeye olduğu gibi bu konuya da olumsuz tüm yönlerinden bakıp, ah ne olacak bu gençlerin hali, vah ne olacak bu memleketin hali konuşmalarından öteye gidemiyoruz.
Sosyal medya bir güç, sosyal medya çok büyük bir güç. Dünyanın en büyük eylemlerine öncülük edebilen bir güç. Provakasyon var mıydı elbette vardı, elbette sahte içerikler de yalan haberler de hızlıca yayıldı. İyi de bu sosyal medyanın değil yeni çağa ayak uyduramayan eğitim sisteminin suçu. Her gördüğüne inanan internette gördüğü her şeyi gerçek sanan sorgulamayan insanlar var oldukça bu güç kötüye kullanılabilecek. Sosyal medyanın bize ne yaptığını değil de bizim ona nasıl yaklaşmamız gerektiğini tartışmamız daha anlamlı değil mi? Medya Okuryazarlığı dersinin gerekliliğini, içeriğini nasıl günümüze, güncele uyarlamamız gerekliğini konuşsak?